O nas

Jesteśmy pozytywnie zakręconymi entuzjastami lotnictwa, stawiamy na profesjonalizm i bezpieczeństwo wykonywania skoków spadochronowych. Chcielibyśmy abyście wraz z nami poznali cudowny świat nowoczesnego spadochroniarstwa tak, aby w przyszłości móc czerpać maksimum radości z szybowania w przestworzach. W oparciu o wieloletnie doświadczenie ekspertów branży spadochronowej przygotowaliśmy dla Państwa sieć 21 lotnisk, na których można wykonać skok spadochronowy w tandemie. Każdy z naszych instruktorów spadochronowych posiada licencję skoczka zawodowego z uprawnieniami tandem pilota. Nasza firma zajmuje się również wykonaniem filmów i zdjęć wraz z profesjonalnym montażem. Zapraszamy serdecznie z skorzystania z naszych usług.

Nazywam się Szymon Szpitalny jestem właścicielem firmy AVIS. Swą przygodę ze spadochroniarstwem rozpocząłem w 1996r. na lotnisku w Rybniku-Gotartowicach. Następnie w 2000r. zmieniłem barwy aeroklubowe i stałem się członkiem Aeroklubu Gliwice. W przeciągu ostatnich dwudziestu czterech lat wykonałem 1780 skoków z różnych statków powietrznych w Polsce i za granicą. Obecnie jestem instruktorem spadochronowym SL, instruktorem AFF, Coachem (USPA) i kamerzystą. W 1999 r. ukończyłem kurs pilotażu samolotów ultralekkich pod okiem Tadeusza Mężyka w szkole SkyPaths w Rybniku.

Osiągnięcia

W 2001 r. po pięciu latach szkoleń i bezcelowego uganiania się po niebie, wybrałem się na strefę Skydive NT, gdzie właśnie tam odkryłem, co tak naprawdę chcę robić! Mojej uwagi nie zwrócili pionierzy polskiego freefly’u, organizatorzy pierwszych dużych formacji BigWay’owych, lecz szare eminencje spadochroniarstwa – kamerzyści.

Na nowotarskiej ziemi poznałem elitę ówczesnego filmu spadochronowego, dzięki cennym uwagą skonstruowałem swój pierwszy kask z platformą na kamerę Panasonic Digital 8. Początki nie były łatwe, celownik ze szprychy rowerowej nie zawsze się sprawdzał…;) ale już za niedługo miała nastać era kamer cyfrowych i wszystko miało się zmienić;)))

Z wielką radością przebudowałem kask na „boczny montaż” dla kamery Sony PC 7e, stwierdzając, że wszystko waży o połowę mniej;))

Czas płynął nieubłaganie, zmienił się kask, zmieniła kamera (Sony PC 105e), przybyło znowu troszkę kilogramów w postaci aparatu cyfrowego Sony DCR 707, który po czasie wymieniłem na Canona 350d.

  • Dzięki zdobytym materiałom udało mi się odnieść kilka sukcesów:

2003r. – Dzięki zebranym materiałom filmowym z wykonanych skoków przygotowałem montaż video, który zakwalifikowano do II Festiwalu Filmów Extremalnych w Warszawie. Obraz pod tytułem „Festiwal 2003, wyświetlono na „dużym ekranie”. Film zdobył uznanie, co zaowocowało współpracą z kanałem 4FunTv, gdzie wystąpiłem w programie o tematyce sportów extremalnych „Jechanka”. W późniejszym czasie po podpisaniu umowy z kanałem 4FunTV parokrotnie wyemitowano moją produkcję.

2003r. – Film „Festiwal 2003” wyświetlono na Festiwalu Filmów Sportów Extremalnych ZAJAWKA 
w Gdańsku.

2004r. – Ponownie zakwalifikowałem się do III Festiwal Film Extreme w Warszawie. W kinie Luna wyświetlono „jakiś tam sobie film vol.1”.
2005r. – Współpraca z TVP3 Wrocław (materiały ze skoku Św. Mikołaja użyte w świątecznym wydaniu programu informacyjnego).

2005/2006r. – Współpraca z miesięcznikiem Przegląd Lotniczy (wydruk fotografii).

2005/2006r. – Współpraca przy wydaniu kalendarza dla spadochroniarzy (wydawca Aeroklub Warszawski).

2006r. – Współpraca z TVP3 Opole, Poznań, TVP1 – Teleexpres (materiały ze skoków użyte w realizacji programów informacyjnych).

2007r. – Współpraca przy realizacji programu „A ja tu zostaje” – program wyemitowany w TVP3 Katowice.

2007r. – Współpraca przy projekcie informacyjno-promocyjnym „To je vyborne! Das ist super! Dolny Śląsk”. Spot reklamowy emitowany od X.2007 do III.2008r. na kanałach TVP1, TVP2, Polsat, TVN. Zespół skoczków z Gliwic wykonał skoki dublerskie i sceny kaskaderskie, które miałem możliwość sfilmować.

2008r. – Kolejny raz brałem udział w Festiwalu Filmów Extremalnych w Warszawie. Wysłany filmik został wyświetlony w sieci kin Cinema City.

  • Sukcesy sportowe

2003r. – Dwa brązowe medale za zajęcie trzeciego miejsca w Mistrzostwach Śląska w celności lądowania, które odbyły się w Gliwicach (1 medal klasyfikacja ogólna mężczyzn, 1 medal – klasyfikacja drużynowa, w zespole Waldemar Zygała, Krystyna Bielecka).

2003r. – Srebrny medal w Pierwszych Mistrzostwach w Akrobacji Zespołowej RW-2, które odbyły się w Piotrkowie Trybunalskim, w zespole Zbigniew Izbicki, kamera Mariusz Bieniek.

2004r.-2005r. Członek zespołu RW-4 DRIM TIM z Gliwic (kamerzysta). Udział w Mistrzostwach Polski RW-4 w Ostrowie Wlkp.

2006r. – Złoty medal w Pucharze RW-2 w zespole Sznajdi Team jako kamerzysta. Puchar RW-2 składał się z trzech wygranych na zawodach w Aeroklubie Opolskim , Skydive Warszawa oraz Pyrlandia Boogie.

2008r. – Uczestnictwo w Rekordzie Polski w największej formacji skoczków – 45 WAY.

2010r. – Uczestnictwo w Rekordzie Europy w największej formacji skoczków – 103 WAY.

2011r. – Uczestnictwo w Rekordzie Europy w największej formacji skoczków – 113 WAY.

2011r. – Uczestnictwo w Rekordzie Aeroklubu Gliwickiego w największej formacji skoczków – 16 WAY.

2012r. – Uczestnictwo w Rekordzie Polski w największej formacji skoczków – 70 WAY.

2015r. – Uczestnictwo w Rekordzie Polski w największej formacji skoczków – 100 WAY.

2015r. – Srebrny medal w Mistrzostwach Speed Star Slavnica Słowacja – zespół Szybkie Szakale

2015r. Złoty medal w Mistrzostwach Speed Star Prostejov Czechy – zespół Szybkie Szakale

2016r. VIII miejsce w Mistrzostwach Speed Star 10-way Klatovy Czechy

2016r. Złoty medal w Mistrzostwach Speed Star Prostejov Czechy – zespół Szybkie Szakale

2017r. X miejsce w Mistrzostwach Speed Star 10-way Klatovy Czechy

2017r. Złoty medal w Mistrzostwach Speed Star Gliwicka Gwiazda – zespół Szybkie Szakale

2017r. Złoty medal w Mistrzostwach Speed Star Prostejov Czechy – zespół Szybkie Szakale

2018r. Złoty medal w Mistrzostwach Speed Star Gliwicka Gwiazda – zespół Szybkie Szakale

2019r. – Złoty medal w Mistrzostwach Speed Star Slavnica Słowacja – zespół Szybkie Szakale

2019r. – Udział w sekwencyjnym Rekordzie Polski formacji 30-Way – wykonane 3 figury

2019r. – Złoty medal w Mistrzostwach Speed Star Prostejov Czechy – zespół Szybkie Szakale

2020r. – Złoty medal w Mistrzostwach Speed Star Prostejov Czechy – zespół Szybkie Szakale

Jeżeli dotarłeś do końca tego tekstu, gratuluję wytrwałości 😉